ABD çifte standartı kabul etti

ABD çifte standartı kabul etti
ABD, nükleer programını durdurmasını istediği İran'a 'çifte standart' uyguladığını kabul etti.Abone ol

ABD Dışişleri Bakan yardımcılarından Richard Boucher, buna hakları olduğunu savundu.

Boucer, İran'dan nükleer programını durdurmasını isterken nükleer silahı olan Hindistan ile ABD'nin işbirliği yapmasına ilişkin soruya "evet, ortada çifte standart istanbul obesity var, ama zaten öyle olmalı" dedi.

Boucher, Hindistan'ın nükleer programını dünyadan gizlemediğinin altını çizdi. İki ülke, nükleer işbirliği anlaşmasını martta imzalamıştı.

Almanya, anlaşmanın krizin çözümünü kolaylaştırmayacağını belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakereler başlamadan önce, mutlaka nükleer çalışmalarını askıya alması gerektiğini söyledi.

İran ve AB yeniden masada

AB ile masaya oturan İran, uranyum zenginleştirmeyi iki aylığına askıya almayı koşula bağladı.

Diplomatik kaynaklara göre, Tahran yönetimi iki ay süreyle uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşılığında BM Güvenlik Konseyi'nden, İran'a karşı faaliyetlerin durdurulması, yaptırımlar konusunun geri çekilmesi ve kendi topraklarında nükleer yakıt teknolojisine sahip olma hakkı verilmesini istedi.

İran - AB teması BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararı almasını önleme yolunda 'son fırsat' olarak görülüyor. Yaptırımı en fazla isteyen ülke ise ABD.
Çin ve Rusya ise İran'a yartırıma karşı çıkıyor.Kategori : DÜNYA