Koç savcıları göreve çağırdı

  • Ana Sayfa
  • Koç savcıları göreve çağırdı
Koç savcıları göreve çağırdı
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, soruşturmanın Erdoğan tarafından yürütüldüğünü ileri sürdü.Abone ol

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, hazırlık soruşturmasının gizliliği ilkesinin, ''yürütme tarafından iğfal edildiğini'' iddia ederek, bunun TCK'daki karşılığının, doğrudan yargıya müdahale olduğunu söyledi. Koç, ''Danıştaydaki saldırıyla ilgili soruşturmayı Cumhuriyet savcısı mı yoksa Başbakan eliyle Hükümet mi yapıyor?'' dedi.

Koç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Danıştaydaki
saldırının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. ''Hayalet soruşturması sürdü שאיבת שומן לפני ואחרי טורקיה rüldüğünü, şeytan taşlandığını'' savunan Koç, ''Soruşturma mı yapılıyor, yoksa soruşturulur gibi mi yapılıyor? Soruşturmayı Cumhuriyet savcısı mı yoksa Başbakan eliyle  Hükümet mi yapıyor? Yürütme organı ne zamandan beri soruşturmanın doğrudan muhatabı olarak devrededir? Nerede kaldı hazırlık soruşturmasının gizliliği ilkesi?'' sorularını yöneltti.

Koç, ''kampanyada, Başbakan, Başbakan yardımcıları, sağda solda konuşan bakanlar, vali ve soruşturmanın gizliliği ilkesinin bulunduğunu'' ifade etti.

Türk milletinin, ''Cumhuriyetin temel ilkelerine sadık; laik, demokratik cumhuriyetin taraftarıyız'' takiyeleri dekorunda, bu sahneyi uysal şekilde seyrettiğini ileri süren Koç, Hükümetin, Başbakan ve belirli medya gruplarının işin içinde olduğunu söyledi.

Koç, ''Aman Hükümete zarar gelmesin'' tayfasının bir koro oluşturduğunu, mevcut dekor önünde feryat figan ettiğini öne sürdü. ''Hazırlık soruşturmasının gizliliği ilkesinin, yürütme tarafındaniğfal edilmesinin TCK'daki karşılığının, doğrudan yargıya müdahale olduğunu'' ileri süren Koç, Türkiye'de parti devleti oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti.

SAVCIYI, GÖREVE DAVET

''Herkes, soruşturmada savcı kadar yetkili... Yok böyle bir şey'' diyen Koç, şöyle devam etti:

''Sayın Başbakan, sayın Başbakan muavinleri; sizin ne işiniz var orada? Siz savcı mısınız? Sen kendi konumunda görevini yap. Başbakan ve muavinlerini uyarıyoruz; bu görev Cumhuriyet savcısınındır. 'Aman hükümete zarar gelmesin' tayfasını da uyarıyoruz; siz kendi işinize bakın. Açıkça suç duyurusunda bulunuyorum; soruşturmanın gizliliği ilkesinin TCK'daki karşılığındaki suçu hatırlatıyoruz. Herkes görevini yapsın. İlgili Cumhuriyet savcısını, görevini yapmaya davet ediyoruz.''Kategori : POLİTİKA