Egede gergin saatler

Egede gergin saatler
Ege'de meydana gelen uçak kazasının ayrıntıları netleşiyor. Pilotu kurtarma esnasında kriz yaşanmış.Abone ol

Ege'deki uçak kazasından sağ kurtulan pilot üsteğmen Halil İbrahim Özdemir'in, kendisini kurtaran gemiden Türk helikopterine alınması sırasında, Yunan tacizleri nedeniyle gergin anlar yaşandığı belirtildi.

Yunan savaş uçağının çarptığı F-16C'den fırlatma düğmesine basarak atlayan pilot üsteğmen Özdemir'i, olay yerinin yakınından geçen Panama bandıralı "Gazcentry" adlı Türk gemisi denizden aldı. Ancak gemiye yanaşan Yunan hücu בוטוקס קיבה איסטנבול mbotları ve helikopteri, Özdemir'i teslim almak istedi. Özdemir'in Türk arama - kurtarma bölgesinde oldukları gerekçesiyle izin vermediği Yunanlılar ısrar ve tacizlerini sürdürürken, Türk Hava Kuvvetleri'nin bir helikopteri de bölgeye ulaştı.

Helikoptere taciz
Yunanlılar bu kez özel arama - kurtarma personel ve ekipmanına sahip helikopteri taciz etti. Helikopterin gemiye yaklaşarak Özdemir'i almak istemesine izin verilmeyince, komandolar devreye girdi. Gemiye inen tam teçhizatlı iki astsubay kontrolü ele alırken, Yunanlılara tacizlerin sürmesi durumunda ateş açılacağı mesajını verdi. Ardından gemiye yaklaşan helikopter, Özdemir ve komandoları alarak dönüşe geçti. Kaynaklar, Türkiye'nin ilk kez Ege Denizi'nde uçaktan paraşütle atlayan bir pilotu kurtardığını vurguladı.

Karakutu bulunursa
Taraflar şimdi denize düşen iki uçağın kara kutularına ulaşmaya çalışacak. Karakutu bulunursa "kim haklı, kim haksız" tartışmasına nokta konulacak. Bunun için bölgenin deniz haritaları incelenecek. Türkiye 1996'da kaybettiği F-16'yı Ege'nin derin sularından çıkaramamıştı. Karakutuya ulaşılması durumunda, Türkiye'nin Yunanistan'a tazminat açması gündeme gelecek. Uçakların çarpışma öncesi pozisyon ve koordinatları da radar izinden kesinlik kazanacak. Türk uçaklarının, NATO'ya yaptığı bildirim doğrultusunda rota izlediğinin kesinleşmesi durumunda, Ankara'nın Atina'ya "Bildirimde bulunduğum rotada uçan uçakları nasıl taciz edersin?" sorusunu yöneltme ve tazminat davası açma hakkı doğacak. Bu arada Ege'de tansiyonu düşürmek için askeri uçuşların karşılıklı olarak bir süreliğine askıya alınabileceği bildirildi.Kategori : GÜNCEL