Kırmızı Hat açılıyor!

Kırmızı Hat açılıyor!
Ege'de meydana gelen uçak kazası, Türk-Yunan ilişkilerini olumsuz etkilemedi. Kırmızı hat açılacak!Abone ol

Ege'de meydana gelen uçak kazası, Türk-Yunan ilişkilerini olumsuz etkilemedi. İki ülke askeri makamları arasında kurulan 'kırmızı hat', kazaya rağmen önümüzdeki ay resmen açılacak.

Özel bir telefon hattı olan 'kırmızı hat', Eskişehir'deki hava üssü ile Yunanistan'ın Larissa kentindeki üs arasında iletişimi sağlayacak. r>
Hattın açılışını, 10 haziranda Türkiye'ye gelecek olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte yapacak.

Yunan Bakan Bakoyanni, dün yaptığı açıklamada, kazanın bir krize
dönüşmemesinin, iki ülkenin sağduyulu yaklaşımının bir sonucu olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ise kaza nedeniyle Türkiye'yi eleştirdi.

Karamanlis, Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin bu tür davranışları Avrupa Birliği perspektifine katkıda bulunmuyor'' dedi, ancak bu olayın Türkiye'nin AB üyeliğini engelleyip engellemeyeceği yönündeki soruları cevapsız bıraktı.

Rodos adası yakınlarında iki F-16'nın çarpışması sonucu meydana gelen kazada Yunan pilot ölmüş, Türk pilot ise yaralı kurtulmuştu.

NATO tarafından hazırlanan raporda, çarpışmanın uluslararası sahada olduğu vurgulandı.

Türk ve Yunan savaş uçakları çarpıştı

Ege Denizi'nin güneyinde 23 mayıs Türk ve Yunan savaş uçakları çarpıştı. Türk Genelkurmay Başkanlığı, Türk pilot Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir'in kazadan sağ kurtulduğunu açıkladı.

Pilot Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir, Fethiye'ye getirilerek devlet hastanesinde tedavi altına alındı. Dışişleri Bakanlığı, Yunan pilotun ise hayatını kaybettiğini duyurdu.Kategori : DÜNYA