Che’nin gerillası ajan çıktı

  • Ana Sayfa
  • Che’nin gerillası ajan çıktı
Che’nin gerillası ajan çıktı
Ernesto Che Guevara ile birlikte Bolivya’da savaşan Tania’nın, Alman ajanı olduğu ortaya çıktı.Abone ol

Bolivyalı komünistlerin saflarında savaşan tek kadın olan Tania"nın, eski Doğu Alman istihbarat örgütü Stasi"nin bir ajanı olduğunu, Che"nin sevgilisi olmadığını anlatan kitap Meksika"da yayımlandı.

Kübalı yazar Mariano Rodriguez, Meksika"da AFP"ye yaptığı açıklamada, kitabın, Ernesto Che Guevara ile birlikte Bolivya"da savaşan Tania"nın, Che"nin sevgilisi olduğu yolundaki söylentileri ortadan kaldırdığını söyledi.

“Che"nin Kadın Gerillası: Tania” adlı kitabın yazarı Rodrigu ez, 1937"de Buenos Aires"te doğan Haydee Tamara Bunke Bider"in bir Stasi ajanı olduğunu, Che"nin sevgilisi olmadığını ve genç Alman"ın, Stasi tarafından 1961"de Küba gizli servislerinin güçlendirilmesi amacıyla, o dönemde Doğu Almanya ile sıkı ilişkileri bulunan Küba"nın başkenti Havana"ya gönderildiğini anlatıyor.

YAZAR, STASİ"NİN ARŞİVLERİNE GİRMİŞ

Stasi"nin arşivlerine girmeyi başardığını belirten yazar, Tania"nın, Stasi için çalışmakla birlikte Küba"da bulunduğu süre içinde bunu yapmadığını, o dönemde yeni devrim yapan Küba"nın, kadrolara ihtiyacı olduğu için, Tania"nın Küba"ya bir Stasi casusu olarak değil, Küba gizli servisleri için çalışması için gönderildiğini söylüyor.

"İKİLİ AJAN" DEĞİLDİ!
Mariano Rodriguez, Tania"nın aynı zamanda Sovyet istihbarat örgütü KGB adına çalışan bir ikili ajan olduğu yolundaki söylentilerin bir “efsane” olduğunu belirtiyor.

Nazi Almanyası"ndan Arjantin"e kaçan komünist bir ailenin kızı olan Tania, ailesiyle birlikte 1952"de Almanya"ya döndü ve 18 yaşındayken Doğu Almanya"nın tek partisi olan Almanya Birleşik Sosyalist Parti"ye kaydoldu.

1961"de Küba"ya yerleşen Tania, 1964"te Che"nin son savaşının kampanyasını hazırlamak için Bolivya"ya gitti.

BOLİVYALI KOMÜNİSTLERİN SAFLARINDA SAVAŞAN TEK KADIN
Bolivyalı komünistlerin saflarında savaşan tek kadın olan Tania, Che"nin gelişinden önce, “Bolivya direniş yapısı lideri” oldu. Kübalı yazar, bu görevi sadece “çok zeki” birinin üstlenebileceği bir görev olarak tanımlıyor.

Tania, 29 yaşındayken, 31 Ağustos 1967"de, Che"nin öldürülmesinden birkaç ay önce pusuya düşürülerek öldürüldü.

Tania"nın ancak 1998"de bulunan cesedi, Küba"nın Santa Clara kentindeki Che Zafer Mozolesi"ne nakledildi.

Kaynak: www.ntvmsnbc.comKategori : DÜNYA