Maymunlar cümle kuruyor

Maymunlar cümle kuruyor
Maymunların kendilerine özgü kelimeleri bir araya getirerek basit cümleler kurduğunu keşfedildi.Abone ol

St. Andrews Üniversitesi bilim adamları, Batı Afrika'da yaşayan nokta burunlu maymunların (Cercopithecus nictitans), bir mesaj vermek için çeşitli sesleri bir araya getirdiğini söyledi.

Dr. Kate Arnold ve Dr. Klaus Zuberbühler, Nijerya'daki Gashaka Gumti Milli facelift turkey price Parkı'nda yaşayan maymunlar üzerine üç yıldan uzun süren bir araştırma yaptı.

Dertlerini anlatıyorlar

İki bilim adamı, nokta burunlu maymunların, yaklaşan bir tehlikeye karşı gruplarındaki diğer maymunları uyarmak için belirli sesler çıkardıklarını buldu.

Fakat fark ettikleri bir şey de, gerçekleşen olaylara göre, bir araya geldiklerinde birbirlerine bir şeyler anlatmak için net bir düzen içeren kalıplar kullandıkları oldu.

Örneğin, etrafta aylak aylak dolaşan bir leopar gördüklerinde özel bir çığlık, dalışa geçen bir taçlı kartal gördüklerinde ise patlamaya benzer sesler çıkarıyorlardı.

İlk iyi kanıt

Primatlar psikolojisi üzerine çalışan Dr. Arnold, leopar homurtuları çıkarıp maymunların seslere verdiği tepkileri kaydetti (wav formatında, 3 MB) ve seslerin şans eseri çıkmadığını, belirli tonlamalar içerdiğini gördü.

Daha önce hayvanların iletişim sisteminin, belirli bir olaya karşılık belirli bir sinyal vererek gerçekleştiği düşünülüyordu.

Dr. Zuberbühler, "bildiğimize göre bu, insan olmayan türlerde doğal sözdizimsel iletişimin ilk iyi kanıtı" dedi.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ