ABDye işkence uyarısı

ABDye işkence uyarısı
BM, ABD'ye, Afganistan ve Irak'ta tutuklulara işkence yapılması sorununu çözülmesini istedi.Abone ol

Birleşmiş Milletleri İşkencenin Önlenmesi Komitesi, ABD'ye, Afganistan ve Irak'ta tutuklulara işkence yapılması sorununu tamamen çözümlemesi uyarısında bulundu.

Komite tarafından hazırlanan 15 sayfalık raporda, ABD'li personelin bu iki ülkede tutuklulara işkence yapması sorununun tamamen çözümlenmesi, işkence iddialarının gereği gibi soruşturulması, suçlu bulunan personelin gerekli cezaya çarptırılması gerektiği belirtildi.

Raporda ABD'nin, kendisine bağlı personelinin yaptığı her tür işkence ve kötü muamelenin kökünün kazınması için çok sıkı önlemler alması gerektiği kaydedildi.

İşkencenin belgeleri...

ABD מתיחת בטן בטורקיה yönetimi gerek Küba'daki Guantanamo Üssü gerekse de Bağdat'taki Ebu Garib Cezaevi'ndeki işkence olaylarıyla zor duruma düşmüştü.

Son olarak Avustralya devlet televizyonu SBS, 15 şubatta Bağdat'taki Ebu Garib Cezaevi'nde çekildiği belirtilen yeni işkence ve kötü muamele görüntüleri yayınlamıştı.

Fotoğrafların 2003 yılında çekildiği, Amerikan Kongresi'ne sunulan ve sadece bir kısmı ABD basınında yer alan belgelere dahil olduğu belirtiliyor.

SBS, fotoğrafları nasıl ele geçirdiğini açıklamadı, ancak ABD'nin bu görüntülerin yayınlanmasını engellemeye çalıştığını öne sürdü.

ABD Savunma Bakanlığı da, Irak'ın Ebu Garib cezaevindeki işkenceyle ilgili yeni fotoğrafların yayınlanmasının 'zararlı' olduğunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, yeni fotoğrafların yayınlanmasının gereksiz şiddeti teşvik edeceğini ve alevlendireceğini savunarak, fotoğrafların tüm dünyada görev yapan askerlerini tehlikeye atacağını söyledi.

Ebu Garib cezaevindeki işkence skandalı 2003 sonlarında ortaya çıkmış, ABD ordusu ocak 2004'te soruşturma başlatmıştı. İşkence fotoğrafları ilk olarak nisan 2004'te CBS televizyonundaki 60 dakika programında ve New Yorker dergisinde Seymour Hersh imzasıyla yayınlanmıştı.

Skandal, ABD'nin imajını ve itibarını sarsmış Ortadoğu'da ABD yönetiminin Araplara karşı küçümser bir tavır içinde olduğu kanısı hakim olmuş, Irak'ı yeni bir şiddet dalgası sarmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı, Ebu Garib skandalıyla ilgili olarak 17 askeri görevden almış, 7 askeri mahkemeye sevk etmişti. Charles Graner 10, er Lynndie England 3 yıl hapse mahkum olmuş, hapishane müdürü General Janis Karpinski'nin rütbesi albaylığa düşürülmüştü.

Olayın ardından ABD yönetimi en sıkıntılı dönemlerinden birini geçirmişti. Dünyayı ayağa kaldıran fotoğraflar nedeniyle ABD Başkanı Bush, Iraklı esirlerin ABD askerleri tarafından kötü muamele görerek aşağılanmalarından dolayı 'üzgün' olduğunu belirtmişti.

Skandaldan ötürü 'üzgün' olduğunu belirten bir diğer isim ise Savunma Bakanı Donald Rumsfeld olmuştu.

Ancak bu durum, Rumsfeld'i 2004 başından beri skandaldan haberdar olduğu halde konuyu karanlıkta tuttuğu suçlamalarıyla karşı karşıya kalmaktan alıkoyamadı.Kategori : DÜNYA