Ecevitin durumu ciddi

Ecevitin durumu ciddi
GATA'da ameliyat edilen Eski Başbakan Bülent Ecevit'in sağlık durumu kritik..Abone ol

Eski Başbakan, DSP Onursal Genel Başkanı Bülent Ecevit, dün akşam geçirdiği beyin kanamasından sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde (GATA) ameliyata alındı. Ecevit’in sağlık durumunun kritik olduğu bildirildi.


BEYİN kanaması geçiren eski başbakanlardan Bülent Ecevit, dün akşam kaldırıldığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde (GATA) ameliyat edildi.

Bülent Ecevit, dün öğleden sonra eşi Rahşan Ecevit’le Danıştay 2. Dairesi üyesi Mehmet Yücel Özbilgin için düzenlenen cenaze törenine katıldı. Uzun süre ayakta kalan Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmak için yanına geldiği sırada fenalaşınca korumaları tarafından aracına götürüldü.

Oran’daki evinde bir süre dinlenen Ecevit, saat 21.00 sıralarında fenalaştı. Tansiyonu yükselen Ecevit, Dr. Mücahit Pehlivan’ın ilk müdahalesinin ardından ambulansla GATA’ya kaldırıldı. Ecevit’e, beyin kanaması teşhisi kondu. Ecevit, 22.30’da ameliyata necklift turkey price alınırken, eşi Rahşan Ecevit’e sakinleştirici ilaç verilerek bir odada uyuması sağlandı. Ameliyatı, çağrılan Hacettepe Üniversitesi Rektörü ve beyin cerrahı Prof.Dr. Tunçalp Özgen yaptı.

AMELİYAT 4 SAAT SÜRDÜ

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, bekleyen gazetecilere saat 02.30’da Ecevit’in ameliyatının sürdüğünü açıkladı. "Beyin ölümünün gerçekleştiği, yaşam destek ünitesine bağlandığı söyleniyor, doğru mu?" sorusuna Sezer, "Doğru değil. Zaten bu tip söylentiler nedeniyle bu açıklamayı yapma gereği hissettim" dedi.

Ecevit'in sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ecevit'in 4 saati aşan ameliyatının biraz önce tamamlandığını ve yoğun bakım ünitesine alındığını kaydederek, ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi.

Ameliyat sonrasında Ecevit'in sağlığı konusunda daha da ümitli olduğunu ifade eden Sezer, tıbbi yönden açıklamaların sabah saatlerinde hastane yetkililerince yapılacağını belirtti.

Ameliyatın uzun sürmesinin olumlu bir olgu olduğunu söyleyen Sezer, ameliyat sırasında yapılabilecek her türlü müdahalenin yapıldığını, şimdi de Ecevit'in uyutularak yoğun bakım ünitesinde gözlem altına alındığını kaydetti.

Sezer, bir soru üzerine, Ecevit'in, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in cenazesine katıldığını, orada yorulmuş olabileceğini, ancak orada rahatsızlanıp rahatsızlanmadığını bilemeyeceğini ifade etti.

Ecevit'in yoğun bakım ünitesinde ne kadar uyutulacağını bilemediğini de belirten Sezer, bu konuda açıklamanın doktorlar tarafından yapılacağını tekrarladı.

Ecevit'in ameliyatı sürerken, DSP yöneticisi Tayfun İçli, Mustafa Vural, Emrehan Halıcı ve Melda Bayar'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, hastaneye girerek doktorlarla görüştü.

Ayrıca, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, CHP Milletvekili Haluk Koç, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, bazı partililer ve çok sayıda köşe yazarı da Ecevit'in ameliyatı sürerken hastane önünde beklediler.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Masum Türker, Hürriyet’e, Ecevit’in hayati tehlikeyi atlatıp atlatmadığı konusunda doktorların kesin bir bilgi vermediklerini söyledi. 80 yaşındaki Ecevit aktif siyaseti bıraktıktan sonra evinde kitap yazıyordu. Bir süre önce soldaki partilerin DSP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in liderliğinde birleşmesini isteyen Ecevit’in bu çağrısına ilk olumlu tepki SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’dan gelmişti. Ecevit, Karayalçın’la önceki gün evinde bir görüşme yapmıştı.


Bülent Ecevit’in hastaneye kaldırılmasından kısa süre sonra haber önce yakınlarına daha sonra da parti çevrelerine yayıldı. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Genel Başkan Yardımcısı Masum Türker, ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ hastaneye geldi. Ecevit’in ameliyatı sürerken hastanenin önü gittikçe kalabalıklaştı. Haberin duyulmasıyla birlikte saat geceyarısını geçmesine rağmen çok sayıda seveni ve partililer hastane önünde Ecevit’in yaşam mücadelesinin sonucunu bekledi. TV’ler, Ecevit’in hastaneye kaldırıldığı haberini yayınlarını keserek verdiler.Kategori : POLİTİKA