Komisyonda Danıştay gerilimi

Komisyonda Danıştay gerilimi
Danıştay’daki silahlı saldırı olayının ardından CHP’lilerin tahrik edici açıklamaları devam ediyor.Abone ol

Önceki gün saldırının ardından Danıştay’a giden CHP lideri Deniz Baykal, olayı siyasi boyuta taşıyarak, “Siyasete kan bulaştı.” demişti.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol ise Meclis Genel Kurulu’nda saldırıyı ‘ikinci Kubilay olayı’ diye yorumlamıştı. CHP’liler dün TBMM’de yapılan Plan Bütçe Komisyonu toplantısında da aynı tavrı sürdürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Vakit Gazetesi’nin, 2. Daire’nin üyelerini açıkça hedef gösterdiğini savundu. Özyürek, “Yargı özgür çalışamayacaksa, kararları nedeniyle he precio de Estambul de estiramiento de cuello def haline getirilecekse bu ülkede huzurdan, hukuk rejiminden bahsedilemez. Siyasi cinayetler dönemi tekrar başlamıştır. Bunun için Türkiye, zaman zaman askerî darbe geçirmiştir. Yargıya dönük cinayetler başlamıştır.” iddiasında bulundu. Özyürek’in “Yargıtay’a saldırı olmayacağının güvencesini kim verebilir?’’ sözleri üzerine AK Partili Selahattin Beyribey, “Yargıtay’ı hedef gösterme.” diye tepki gösterdi.

Özyürek ise “Hedef gösterdiniz, gösterdiğiniz hedefe ateş edildi ve insanlar öldürüldü.” diye konuştu. AK Partili üyelerin tepkilerini sürdürmesi üzerine CHP’li Gürol Ergin, “Ne yapacaksınız, bizi de mi tek tek öldürteceksiniz? Hiç mi içiniz kan ağlamıyor?” ifadelerini kullandı.

Anavatan Milletvekili Muhsin Koçyiğit ise saldırıyı değerlendirirken, “Vakit Gazetesi’nin Danıştay üyelerini hedef göstermesiyle Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eleştirilerinin birbiriyle örtüştüğü” iddiası üzerine AK Partililer yine tepki gösterdi. “Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun.” diyen AK Partili Musa Uzunkaya, “Başbakan’ın eleştirileriyle, üyelerin hedef gösterilmesinin ne alakası var? Bir milletvekilinin, ne söylediğini bilmemesinden daha vahim bir şey olamaz.” dedi.

CHP’li Mustafa Özyürek, gergin açıklamalarını grup başkan vekilleriyle yaptığı basın toplantısında da sürdürdü. Özyürek, yargı organlarına karşı silahlı saldırının başladığı bir döneme girildiğini savunurken “Ya bunlara teslim olacağız, ya bunlar Türkiye’yi diledikleri gibi, bir şeriat devletine doğru alıp götürecekler.” ifadelerini kullandı. Grup Başkan Vekili Ali Topuz, Danıştay’daki saldırının, rejime, devlete, laik, demokratik Cumhuriyet’e, hukukun üstünlüğüne yapıldığını belirtirken buna rağmen Meclis Genel Kurulu çalışmalarının devam etmesini eleştirdi. Kemal Anadol ise TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın ifadelerini eleştirirken, “Sanık eylemine sahip çıkıyor, Meclis Başkanı ‘Eylemin sebebi bu olamaz.’ diyor.” iddiasında bulundu.Kategori : POLİTİKA