Saldırgana ait önemli bilgiler

Saldırgana ait önemli bilgiler
Danıştay'a silahlı saldırıyı düzenleyen avukat Aslan’ın bağlantıları ile ilgili olarak yeni bilgiler geliyor.Abone ol

Danıştay 2. Daire başkanı ve üyelerine dönük silahlı saldırıyı gerçekleştiren avukat Alparslan Aslan’ın bağlantıları ile ilgili olarak yeni bilgiler geliyor.

İstanbul polisinin de destek verdiği operasyonda saldırganın Türk İntikam Tugayı (TİT) isimli örgütle bağlantısına ulaşıldı. Avukatın evinde ve işyerinde yapılan aramalarda gündemi yakından takip ettiği ve değişik gazetelerden arşiv tuttuğu görüldü.

Danıştay soruşturmasında polis, saldırgan Alparslan Aslan’ın olay günü tek başına değil iki kişi ile birlikte hareket ettiğini belirledi. Aslan’ın aracı üzerinde bulunan parmak izlerinden, poliste hırsızlık, kapkaç ve adam yaralama gibi suç kayıtları bulunan İsmail S. ile Mehmet A.’nın olay günü avukat Aslan ile birlikte olduğu anlaşıldı. Poliste 28 sabıka kaydı bulunan İsmail S.’nin yakalanması için tüm sınır kapıları uyarılırken, Mehmet A.’nın ise olaydan hemen sonra nüfusa kayıtlı olduğu Osman dental implant turkey price iye’ye kaçtığı tespit edildi. Mehmet A. Osmaniye’de gözaltına alınarak Ankara’ya getirildi. Olayla ilgisi olduğu belirlenen Saim Ö., Sinan B., Osman Y. de polis tarafından gözaltına alındı. Nusret A. da Nevşehir’in Avanos ilçesinde yakalandı.

Aslan’ın evinde ve bürosunda yapılan aramalarda ilginç bulgular elde edildi. Kadıköy Bahariye Caddesi’nde bulunan Yeditepe Hukuk Bürosu’nun ortağı görünen Alparslan Aslan’ın 750 YTL’lik maaşının dışında bir gelirinin bulunmadığı ileri sürüldü. Ancak avukatın saldırıyı düzenlediği Glock marka tabanca ile otomobili nasıl aldığı bilinmiyor. Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Ahmet Kıpçak’ın gözetiminde yapılan aramada evin duvarlarındaki Arapça yazılı tablolar ile yine küçük kağıtlara Arapça harflerle yazılmış notlar bulundu. Aramaya katılan bir yetkili, Alparslan Aslan’ın, evin içinde yapılacak arama için dekor hazırladığını ileri sürdü. Evin salonunda sehpanın üzerinde bulunan Cumhuriyet gazetesinin bombalandığı güne ait nüshalarının açık görünür bir halde bırakılmasının bilinçli olarak yapılmış olabileceğini ileri sürdü.

Danıştay saldırısıyla yeniden gündeme gelen Türk İntikam Tugayı’nın (TİT) ismi son olarak Nevruz olayları öncesinde geçti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görev yapan 30 ilin terörle mücadele şube müdürlerinin yaptıkları güvenlik toplantısında, Türk İntikam Tugayı’nın (TİT) Nevruz kutlamaları sırasında provokatif eylemlere başvurabileceği uyarısı yapıldı. TİT, 1980’li yıllarda birçok faili meçhul cinayette ismi anılan bir örgüt. Büyük bir sessizlik döneminin ardından 12 Mayıs 1998’de dönemin İHD Başkanı Akın Birdal’a düzenlenen suikast girişiminin ardından bir kez daha Türkiye’nin gündemine oturdu.

Ordudan atılan bir yüzbaşıyla irtibatlı

Alparslan Aslan’ın 1980’li yıllarda yüzbaşı görevindeyken ordudan atılan Muzaffer T. ile irtibatlı olduğu da ortaya çıktı. Aslan’ın çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı belirlenen Muzaffer T.’nin Vatansever Kuvvetler Güç Birliği ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. Polis, her yerde Muzaffer T.’yi arıyor.

‘Türkiye’de büyük olaylar çıkacak’ demiş

Alparslan Aslan’ın, bir süre önce yakın çevresine, son günlerde ‘Türkiye’de büyük olayların çıkacağını’ söylediği iddia edildi. Tutarsız davranışlarıyla dikkat çeken zanlının, İstanbul’da kısa süre önce görüştüğü yakınlarına dışarıdan büyük bir etki altına alındığı izlenimi verdiği belirtildi. Aslan’ın bir arkadaşı şu ilginç iddiayı anlattı: “İstanbul'da bir ay önce görüştüğümde kendisini tanıyamadım. Çok değişik bir hali vardı. Önümüzdeki günlerde ülkede terör olaylarının artacağından, çok büyük olayların meydana geleceğinden söz etti." Aslan'ın bir başka arkadaşı ise şu bilgileri veriyor: “Son günlerde kendisini hiç iyi hissetmiyordu. Sesi de iyi gelmiyordu. Sanki uyuşturucu almış gibiydi. Cümleleri toparlayamıyordu." Aslan'ı tanıyan bir başka isim de sohbet sırasında sık sık 'Türkiye karışacak' sözlerini sarf ettiğine dikkat çekiyor: "Son 5-6 aydır belirgin şekilde bir değişiklik hissediyorduk. İlk başlarda bir şey anlayamadık. Sanki büyülenmiş gibiydi.”

Haber: Sedat Günenç
Kaynak: www.zaman.com.trKategori : GÜNCEL