ABDnin milli dili İngilizce

ABDnin milli dili İngilizce
Kongre'nin üst kanadı Senato, İngilizce'nin ''ABD'nin milli dili'' olmasını öngören bir önergeyi kabul etti.Abone ol

ABD'de çoğu Meksika kökenli kaçak göçmenlere ilişkin tartışma giderek büyürken, Kongre'nin üst kanadı  Senato, İngilizce'nin ''ABD'nin milli dili'' olmasını öngören bir önergeyi kabul etti.

İktidardaki Cumhuriyetçi Parti'ye mensup senatör James Inhofe'un sunduğu önerge, tartışmalar sonucu 34'e karşı 63 oyla benimsendi. Önerge, İngilizce'ye özel bir statü tanırken, İspanyolca'nın resmi kullanımda yasaklanmasını ise öngörmüyor. lasik operacija oka istanbul cijena Başka bir önergeyle İngilizce'nin ''ABD'nin birleştirici dili'' olması da Senato genel kurulunca kabul edildi.

ABD'nin halen resmi ve milli dili bulunmuyor. Muhalefetteki  Demokrat Parti'ye mensup bazı politikacılar, İngilizce'nin milli dil kabul edilmesinin, ülkede iyi İngilizce konuşamayanlara ve İspanyolca konuşan Hispaniklere karşı tepkilerin artmasına yol açabileceğini savundular.

Senato'da tartışması süren göçmenlik yasası çerçevesinde bir gün önce de kaçak göçmenlerin sızmasına karşı önlem olarak Meksika sınırının belli bölümlerine toplam 600 kilometre uzunluğunda bir set kurulması önergesi kabul edilmişti. Senato, buna karşılık ülkede bulunan 11 milyondan fazla kaçak göçmenin bir bölümüne yurttaşlık verilmesine yol açan bir düzenlemeyi de kabul etmiş bulunuyor.

Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi de bir göçmenlik yasası taslağı üzerinde çalışıyor. Senato'dan daha da sert bir tutum takınan Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk, kaçak göçmenlere yurttaşlık hakkı tanınmasına karşı çıkıyor. Sonuçta göçmenlik yasasının çıkabilmesi için, hem Senato, hem de Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen metinlerin aynı olması gerekiyor. Bu çerçevede, İngilizce'nin milli dil olması maddesinin, Temsilciler Meclisi tarafından da kabulüne ihtiyaç bulunuyor.

Senato'daki taslağı benimseyen Başkan George W. Bush, geçen günlerde, kaçak göçmenlerin ülkeye sızmasının önlenmesi amacıyla Meksika sınırında 6 bin asker görevlendirileceğini açıklamıştı. Kasımda yapılacak Kongre seçimleri öncesinde kaçak göçmenler konusunun özellikle iktidardaki Cumhuriyetçi Parti tarafından siyasi malzeme olarak kullanıldığı yorumları yapılıyor.Kategori : DÜNYA